Však máš v rodine fotografku, tak čo sa nespýtaš

? Ale ako si písal, aj pre tých čo s tým majú možno problém. Fotografov je tu dosť, tak píšte.
V skratke k veci: Vo väčšine fotoaparátov je možnosť nastaviť si veľkosť fotografie a aj kompresiu (kvalitu). Mnoho krát je zbytočné fotiť na plnú paľbu fotoaparátu (pokiaľ nechcete tlačiť plagáty alebo vyrezávať detaily z fotky, či inak fotku upravovať). Na fotografovanie pre web stačí fotiť s nastavením 3 Mpx (aj to je moc) v závislosti od rozmerov fotografie. Vo fotoaparátoch sa zvyčajne so zmenou rozlíšenia zmení aj rozmer výslednej fotografie či kompresia.
Čo sa týka softwéru, tak na úpravu fotografií ich existuje nespočetné množstvo (platených aj voľných). Aj v tých najjednoduchších existuje možnosť uloženia fotografie v rôznych formátoch, s možnosťou nastavenia kompresie, či rozmerov. Väčšinou stačí vybrať možnosť uložiť ako... alebo exportovať a nastaviť požadovaný typ, kompresiu, alebo rozmer výslednej fotografie (trebárs aj podľa podmienok tohto fóra), no na prezeranie na obrazovke stačí rozmer obrázka 640x480, 800x600, či 1024x768 v závislosti od formátu (rozmeru/pomeru strán obrázku čo vylezie z fotoaparátu).
Podľa podmienok niektorých fór treba nastaviť aj výslednú veľkosť obrázku. Tu je možné sa pohrať nie len s rozmermi, ale aj kompresiou. V zložitejších programoch je možné dokonca voliť aj typ kompresie (ale to už je skôr pre profíkov

). Tu si však treba uvedomiť, že s vyšším stupňom kompresie sa strácajú z obrázku detaily. Napríklad pri 0% kompresii budete vidieť auto aj s detailami a pri 90% kompresií môžete na aute rozoznať iba kolesá, a obrys karosérie.
Vo všeobecnosti platí čím väčšia hustota záznamu (počet Mpx), rozmer a menšia kompresia tým väčšia veľkosť súboru (fotografie - od niekoľko kB až po GB).
Potom môžte podľa pravidiel fóra vložiť obrázok.